Jak dbać o biżuterię

Dlaczego biżuteria ciemnieje?

Biżuteria używana na co dzień, po pewnym czasie ciemnieje. Pojawiają się na niej zabrudzenia, smugi a często nawet zarysowania. Jest to całkowicie normalne zjawisko, któremu na szczęście można zaradzić. Jednym z powodów powstawania niechcianych zmian na naszej biżuterii jest stosowanie kosmetyków, a w szczególności balsamów, kremów czy perfum. Kolejną, nieuniknioną przyczyną tego zjawiska jest wydzielający się pot, przez który to nasze ulubione naszyjniki i pierścionki matowieją.

Dlaczego nienoszona biżuteria czernieje? Z tym doświadczeniem chyba każdy z nas miał do czynienia! Metale utleniają się, przez co ciemnieją, a nieużywana biżuteria traci swój blask i nie wygląda już atrakcyjnie. Na szczęście nie musimy pozbywać się często sentymentalnych lub po prostu ulubionych błyskotek, na rzecz kolejnych.

Co zrobić, aby srebrna i pozłacana biżuteria znów wyglądały jak nowe? Kilka prostych zasad.

Biżuteria, której nie nosimy powinna być przechowywana w ciemnym i suchym miejscu. Bardzo sprzyjające jest także ograniczenie jej powietrza. Dobrym rozwiązaniem będzie także umieszczanie każdego elementu osobno np. w dedykowanym pudełeczku lub zawiniętej w delikatny materiał. Warto zwrócić uwagę, aby żadna powierzchnia nie była narażona na otarcie. W związku z tym, takie elementy jak kolczyki były przechowywane osobno. Zapobiega to matowieniu się biżuterii, tworzeniu rys i ścieraniu warstwy złota, w przypadku biżuterii pozłacanej.

Czym czyścić srebro?

Czyszczenie srebra możliwe jest za pomocą ogólnodostępnych produktów do pielęgnacji tego materiału. Najpopularniejszym ze sposobów jest użycie specjalnego płynu lub ściereczek nadających połysk. Wystarczy, że zanurzymy w wybranym specyfiku na około 10 sekund nasze kolczyki czy wisiorek, a następnie opłuczemy je pod bieżącą wodą i zostawiamy do wyschnięcia. Bardzo istotne jest zapoznanie się z instrukcją obsługi, aby dokładnie sprawdzić jaką biżuterię możemy nim wyczyścić. 

Domowe sposoby na czyszczenie srebrnej biżuterii

Mamy dla was dobrą wiadomość. Istnieją także domowe sposoby na uporanie się z problemem nieestetycznej biżuterii. Jednym z nich jest zasypanie całej powierzchni sodą oczyszczoną. Następnie całość zalewamy wrzątkiem na kilka minut i mieszamy, aby roztwór dotarł w każde miejsce. Na koniec całego zabiegu płuczemy a następnie suszymy wszystkie elementy. 

Drugim, domowym sposobem na wyczyszczenie biżuterii jest użycie pasty do zębów. W tym celu wybieramy taką, która nie posiada granulek. Nakładamy pastę na miękką, bawełnianą ściereczkę i polerujemy biżuterię około 30 sekund. Tak jak poprzednio, na sam koniec płuczemy pod bieżącą wodą i zostawiamy do wyschnięcia.

I na koniec jedna z prostszych metod na wyczyszczenie pierścionków czy kolczyków z wykorzystaniem produktu, który zazwyczaj każdy z nas ma w domu. Obkładamy miseczkę folią aluminiową (miseczka niemetalowa), następnie wkładamy do niej biżuterię. W innym naczyniu przygotowujemy roztwór z gorącej wody i soli kuchennej. Następnie wlewamy go do miseczki z biżuterią. Po kilku godzinach wyciągamy, płuczemy pod bieżącą wodą i przecieramy delikatną ściereczką.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą wam nieustannie cieszyć się ulubioną biżuterią.