Biżuteria używana na co dzień, po pewnym czasie ciemnieje. Pojawiają się na niej zabrudzenia, smugi a często nawet zarysowania. Jest to całkowicie normalne zjawisko, któremu na szczęście można zaradzić. Jednym z powodów powstawania niechcianych zmian na naszej biżuterii jest stosowanie kosmetyków, a w szczególności balsamów, kremów czy perfum. Kolejną, nieuniknioną przyczyną tego zjawiska jest wydzielający się pot, przez który to nasze ulubione naszyjniki i pierścionki matowieją.
Dlaczego nienoszona biżuteria czernieje? Z tym doświadczeniem chyba każdy z nas miał do czynienia! Metale utleniają się, przez co ciemnieją, a nieużywana biżuteria traci swój blask i nie wygląda już atrakcyjnie. Na szczęście nie musimy pozbywać się często sentymentalnych lub po prostu ulubionych błyskotek, na rzecz kolejnych.
Biżuteria, której nie nosimy powinna być przechowywana w ciemnym i suchym miejscu. Bardzo sprzyjające jest także ograniczenie jej powietrza. Dobrym rozwiązaniem będzie także umieszczanie każdego elementu osobno np. w dedykowanym pudełeczku lub zawiniętej w delikatny materiał. Warto zwrócić uwagę, aby żadna powierzchnia nie była narażona na otarcie. W związku z tym, takie elementy jak kolczyki były przechowywane osobno. Zapobiega to matowieniu się biżuterii, tworzeniu rys i ścieraniu warstwy złota, w przypadku biżuterii pozłacanej.
Czyszczenie srebra możliwe jest za pomocą ogólnodostępnych produktów do pielęgnacji tego materiału. Najpopularniejszym ze sposobów jest użycie specjalnego płynu lub ściereczek nadających połysk. Wystarczy, że zanurzymy w wybranym specyfiku na około 10 sekund nasze kolczyki czy wisiorek, a następnie opłuczemy je pod bieżącą wodą i zostawiamy do wyschnięcia. Bardzo istotne jest zapoznanie się z instrukcją obsługi, aby dokładnie sprawdzić jaką biżuterię możemy nim wyczyścić.
Mamy dla was dobrą wiadomość. Istnieją także domowe sposoby na uporanie się z problemem nieestetycznej biżuterii. Jednym z nich jest zasypanie całej powierzchni sodą oczyszczoną. Następnie całość zalewamy wrzątkiem na kilka minut i mieszamy, aby roztwór dotarł w każde miejsce. Na koniec całego zabiegu płuczemy a następnie suszymy wszystkie elementy.
Drugim, domowym sposobem na wyczyszczenie biżuterii jest użycie pasty do zębów. W tym celu wybieramy taką, która nie posiada granulek. Nakładamy pastę na miękką, bawełnianą ściereczkę i polerujemy biżuterię około 30 sekund. Tak jak poprzednio, na sam koniec płuczemy pod bieżącą wodą i zostawiamy do wyschnięcia.
I na koniec jedna z prostszych metod na wyczyszczenie pierścionków czy kolczyków z wykorzystaniem produktu, który zazwyczaj każdy z nas ma w domu. Obkładamy miseczkę folią aluminiową (miseczka niemetalowa), następnie wkładamy do niej biżuterię. W innym naczyniu przygotowujemy roztwór z gorącej wody i soli kuchennej. Następnie wlewamy go do miseczki z biżuterią. Po kilku godzinach wyciągamy, płuczemy pod bieżącą wodą i przecieramy delikatną ściereczką.
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą wam nieustannie cieszyć się ulubioną biżuterią.